קילה - תסמינים המעידים שהגיע הזמן לטפל

  • טיפים רפואיים
  • Aug 27 2020
  • 03 pm

קילה הוא מצב בו חלק מאיבר פנימי חודר דרך קרע בקרום שעוטף ומקבע אותו במקומו. קילה הוא כינוי עממי, השם העברי הרשמי של התופעה הוא "בקע" ולעיתים נעשה שימוש גם במילה "הרניה", למעשה השם הלועזי של התופעה (Hernia). 

ברוב המקרים בהם מאובחן קילה, מדובר בחלק מהמעי החודר דרך דופן הבטן באזור המפשעה, אולם ייתכן גם בקע ברום הבטן, בגב, בקע סרעפתי, בקע טבורי ובקע שנוצר מחדירת איבר פנימי דרך רקמת צלקת שנותרה מניתוח ועוד
 

מומחים רלוונטיים
פרוצדורות שעשויות לעניין אותך

קילה הוא נפוץ מאוד, ההערכה היא שכ-10% מהאוכלוסייה תסבול מבעיה כזו בשלב כלשהו במהלך החיים. מבוגרים נוטים לסבול מקילה יותר מאנשים צעירים אולם לעיתים מתגלה קילה דווקא אצל ילדים וילדות, בני נוער, גברים צעירים או נשים צעירות. ישנם סוגים של קילה האופייניים יותר לאוכלוסייה כזו או אחרת, כך למשל נשים שעברו מספר הריונות נמצאות בקבוצת סיכון לבקע טבורי, בקע מפשעתי שכיח יותר בקרב גברים, בקע ברום הבטן מופיע בעיקר אצל גברים בני 20 עד 50, ילדים ותינוקות עלולים לסבול מבקע מפשעתי או טבורי הנגרם מפגם מולד ועוד. 

חשוב לדעת שקילה מדרגת חומרה נמוכה עשוי להתקיים מבלי להיות מורגש כלל או לגרום לתסמינים קלים בלבד. לעיתים, גם לאחר שדבר קיום הבקע כבר ברור וידוע אין דחיפות לטפל בו. מנגד, ייתכן מצב בו חלק מאיבר פנימי חודר דרך קרע ברקמה התומכת בו, אינו יכול להחליק חזרה והופך לכוד. תופעה כזו מכונה כליאה והיא מסוכנת משום שתיתכן פגיעה באספקת הדם לחלק הכלוא וכך יכול להתפתח נמק שסכנת מוות בצדו. לכן, חשוב מאוד לשים לב לסימנים העשויים להעיד על קילה, לאבחן את הבעיה ולקבל טיפול ברגע שמתעורר הצורך לעשות זאת ולפני שהמצב מחמיר. 

לפניכם סקירה שתסייע לכם להבין אלו סוגים של קילה קיימים, מה התסמינים הנלווים להם ואיך מזהים שהגיע הזמן לקבל טיפול. בנוסף, נפרט מעט על ניתוח קילה שהוא הטיפול הנפוץ ביותר בבעיה.

קילה מדרגת חומרה קלה וכמעט ללא תסמינים

קילה מסוגים שונים ובכללם בקע מפשעתי, בקע טבורי ובקע ברום הבטן (בקע אפיגסטרי), עשוי להתקיים מבלי לגרום לתסמינים ברורים. כך למשל תיתכן תחושת אי נוחות או לחץ קל המורגש בעת מאמץ או שיעול. סימנים קלים נוספים עשויים להיות נפיחות או בליטה קטנה, כאבי קלים החולפים בעת מנוחה ועוד.

חשוב להיות ערים גם לסימנים קלים כגון אלו שפורטו לעיל ולפנות לרופא המשפחה כדי לבדוק אם מתפתח קילה. לעיתים תהיה אבחנה של בקע אולם לא תהיה דחיפות לטפל. עם זאת, חשוב לדעת שדחיית הטיפול יתר על המידה עלולה לגרום להחמרה ויש סכנה שחלק מאיבר פנימי ידחק דרך הבקע ויהפוך כלוא, מצב המצריך התערבות כירורגית מידית בשל חשש להתפתחות נמק. 

החמרה בתסמינים

החמרה בסימפטומים עלולה להתרחש בין אם כבר אובחן בקע והוחלט שטרם הגיע הזמן לטפל בו ובין אם עד כה הסימפטומים היו קלים כל כך עד שהבעיה טרם אובחנה. אם רמת הכאב גוברת עד כדי פגיעה באיכות החיים והיכולת לתפקד, אם הבליטה הקטנה שהעידה על קילה גדלה, אם חשים בנפיחות מקומית באזור המפשעה, הבטן התחתונה או הטבור, אם מרגישים כאב בכל פעם שמשתעלים, יש לפנות ללא דיחוי לאבחן את הבעיה ולקבוע מה רמת הדחיפות לטפל בה. 

הליך אבחון קילה יכלול בדיקה גופנית במהלכה הרופא עשוי לבקש מכם להשתעל תוך שהוא חש את האזור ומרגיש אם נוצרת בליטה כתוצאה מדחיקת חלק מן האיבר הפנימי דרך הבקע בעת שמופעל לחץ כתוצאה מן השיעול. בדיקות נוספות עשויות להיות בדיקות דימות כגון אולטרסאונד בטני המאפשר יצירת תמונה של המתרחש בתוך הבטן תוך שימוש בגלי קול בתדרים שמעל טווח השמיעה שלנו, או בדיקת CT בטן.

טיפול בקילה

ברוב המקרים טיפול בקילה כולל התערבות כירורגית. ניתוח קילה יכול להתבצע בשיטה פתוחה תוך חיתוך העור וחשיפת האזור בו התפתח הבקע. פעמים אחרות ניתן לבצע ניתוח לתיקון בקע בשיטה הזעיר פולשנית בה מוחדר מכשור, הכולל גם סיב אופטי עם מצלמה ותאורה, דרך חתכים קטנים והפעלתו מבחוץ תוך שהרופא המנתח מביט על המתרחש בפנים הגוף מעל גבי מסך.