טחורים חיצוניים – מה גורם להם, איך מונעים ואיך מטפלים?

  • טיפים רפואיים
  • Sep 17 2020
  • 12 pm

ב"שפת העם", כשאנחנו אומרים "טחורים", אנחנו מתכוונים לפתולוגיה של כלי הדם באזור הרקטום. אבל למעשה, טחורים הם כלי הדם המצויים באזור פי הטבעת של כל אחד ואחת מאתנו, הטחורים מסייעים באטימת פי הטבעת ומהווים גם מעין שכבת ריפוד באזור זה.

כל עוד יש זרימת דם תקינה דרך הורידים שבטחורים אנו איננו מודעים כלל לקיומם. בעיות בטחורים מתחילות כאשר דם אינו מתנקז מהם כהלכה, הם הופכים גדושים, עלולים לדמם, לגרום אי נוחות, לכאבים ואפילו, במקרים חמורים, עלול להתפתח בהם נמק. 

קושי בניקוז הדם בכלי הדם שבפי הטבעת, המכונה "טחורים", עלול לגרום לתופעות כגון דימום מפי הטבעת, אי נוחות בעת ישיבה, כאב ועוד. גם בסקירה זו המונח "טחורים" משמש לתיאור בעיות הנגרמות בשל גודש דם באזור פי הטבעת. 

ישנם סוגים שונים של טחורים, מהם כאלה המופיעים באזור החיצוני של פי הטבעת ומכונים טחורים חיצוניים ואחרים הנוצרים בתוך החלחולת, מכונים טחורים פנימיים ומחולקים לארבעה סוגים בהתאם לדרגת החומרה שלהם. טחורים עלולים להתפתח אצל כל אחד, ולא תמיד ידוע ממה. בעיה נפוצה היא טחורים בהריון, אך גם לאנשים עם בעיות תזונה, מבוגרים, אנשים שיושבים הרבה ועוד. סוג דומה של בעיה היא היווצרות פיסורה, שיש לה מאפיינים דומים.

סקירה זו עוסקת בטחורים חיצוניים, בין היתר תמצאו בה פירוט ההבדלים בין טחורים חיצוניים לפנימיים ותשובות לשאלות כמו: מה גורם לטחורים חיצוניים? איך מאבחנים אותם? איך מטפלים בהם? ומה ניתן לעשות כדי למנוע היווצרותם מלכתחילה?

טחורים חיצוניים וטחורים פנימיים

טחורים חיצוניים הם גודש בכלי דם הממוקמים מתחת לעור שסביב סוגר פי הטבעת ומחוצה לו. גודש כזה יוצר בליטה שניתן לחוש בה, במיוחד בעת ישיבה. טחורים פנימיים הם גודש בכלי דם שנמצאים בחלקו התחתון של הרקטום, מן הצד הפנימי של פי הטבעת. טחורים פנימיים יכולים להופיע בארבע דרגות חומרה, בדרגת החומרה הראשונה והשנייה לא ניתן להבחין בהם במבט על פי הטבעת מבחוץ, בדרגת חומרה 3 הם יוצאים מפי הטבעת בעת מאמץ וחוזרים פנימה מעצמם או שניתן לדחוף אותם פנימה. טחורים פנימיים מדרגת חומרה 4 בולטים החוצה מפי הטבעת דרך קבע.

חשוב להבין שטחורים חיצוניים הם רק כאלה שנוצרו מלכתחילה מן הצד החיצוני של פי הטבעת ולא טחורים פנימיים שמצבם החמיר עד שנדחקו החוצה מבלי שניתן עוד להשיב אותם חזרה. 

מה גורם לטחורים חיצוניים?

אין הבדל בין הגורמים לטחורים חיצוניים ופנימיים. ישיבה ממושכת על האסלה, הפעלת לחץ רב וממושך בעת מתן צואה, עצירות, לחץ דם גבוה, פעילות גופנית מאומצת, הריון, אי ספיקת לב, מצב גופני כללי ירוד, עודף משקל, גיל מבוגר ונטייה תורשתית, כל אלה מגבירים את הסיכוי להתפתחות בעיית טחורים כאשר בחלק מן המקרים גודש הדם יופיע מחוץ לפי הטבעת (טחורים חיצוניים) ולעיתים דווקא מצדו הפנימי (טחורים פנימיים).

סימפטומים של טחורים חיצוניים

באופן כללי טחורים חיצוניים מסבים פחות אי נוחות מטחורים פנימיים אולם כאשר נכלא בתוכם קריש דם הם עשויים להפוך כואבים מאוד. טחורים חיצוניים פחות מדממים מטחורים פנימיים ולכן לעיתים חולף זמן רב עד שמי שסובלים מטחורים כאלה פונים לקבל טיפול. 

איך מאבחנים טחורים חיצוניים?

טחורים פנימיים הם שכיחים יותר אולם גם טחורים חיצוניים הם נפוצים למדי, ההערכה היא שכ- 10% מן האוכלוסייה יסבלו מן הבעיה בשלב כזה או אחר במהלך החיים, עלפי רוב בגילאי מבוגרים יחסית (מעל גיל חמישים). אבחון טחורים חיצוניים נעשה במבט על פי הטבעת מבחוץ. הבדיקה תיערך כדי לברר אם טחורים חיצוניים הם הסיבה לאי נוחות וכאב שהמטופל מתלונן עליהם.

טיפול בטחורים חיצוניים

טחורים, חיצוניים ופנימיים, אינם מסוכנים למעט במצב בו טחורים פנימיים מדרגת חומרה 4 נדחקים אל מחוץ לפי הטבעת, זרימת הדם אליהם פוסקת בשל לחץ של שרירי פי הטבעת ומתפתח בהם נמק. לכן, כל עוד לא מדובר בטחורים פנימיים מדרגת חומרה 4, ניתן לנסות שיטות טיפול שונות כדי להשיג שיפור במצב, כך למשל שינויים תזונתיים לריכוך היציאות, הימנעות ממאכלים חריפים ומשתיית אלכוהול, הימנעות ממאמץ בזמן יציאות והימנעות מישיבה ממושכת בחדר השירותים. אמבט חמים וארוך יכול לסייע במקרים של קריש דם מכאיב בטחורים חיצוניים. 

אם צעדים כגון אלה שתוארו לעיל אינם מספיקים ניתן לטפל בטחורים באמצעים שונים כגון קשירה, צריבת כלי הדם הפגועים בלייזר, הקפאת הטחור בגז ועוד. רק במקרים חמורים יידרש ניתוח להסרת הטחורים, הליך כירורגי המבוצע אמנם בהרדמה מלאה אולם נחשב פשוט ובדרך כלל ניתן להשתחרר מבית החולים עוד באותו יום בו הוא נערך. 

היכנסו למדריך עם כל המידע הרפואי על טחורים >