/
/
בריאות הנפש - יום בריאות הנפש העולמי

בריאות הנפש - יום בריאות הנפש העולמי

בדו"ח הבריאות העולמי, 2001, "בריאות הנפש: הבנה חדשה. תקווה חדשה", סוכנות הבריאות של האו"ם מציבה ידע חדש, הבנה ומגוון של אפשרויות מדיניות בשירות ממשלות וקובעי מדיניות בתחום. זוהי האחריות של הממשלות שלנו לפתח מדיניות ולקבוע סטנדרטים המגנים על בריאות הנפש הציבורית. כ-400 מיליון בני אדם בעולם סובלים מבעיות נפשיות, מה שמציב הפרעות נפשיות בין הגורמים המובילים לבריאות לקויה ונכות ברחבי העולם.

טיפולים זמינים, אבל כמעט שני שלישים מהאנשים עם הפרעה נפשית ידועה לעולם לא מחפשים עזרה. סטיגמה, אפליה והזנחה מונעים טיפול מתאים לאנשים עם מחלות נפש. במקום שבו יש הזנחה, יש מעט או לחלוטין אין הבנה. במקום שאין הבנה יש הזנחה. הדו"ח מזמין ממשלות לקבל החלטות אסטרטגיות ולבחור להביא לשינוי חיובי בקבלה הציבורית של אנשים עם בעיות בריאות הנפש וזמינות הטיפול והטיפול בחולים.

למרות שסטיגמה ואפליה מקורם בקהילה, אין לשכוח שהקהילה יכולה להיות גם משאב חשוב לתמיכה ולהתמודדות עם הסיבות וההשפעות שלהם. תפקידם של ארגונים לא ממשלתיים בקהילה הוא משאב יקר ערך לרפורמה בבריאות הנפש, שכן הם לעתים קרובות רגישים יותר למציאות ולצרכים המקומיים. תפקידם יכול לנוע בין מתן עזרה עצמית ועזרה הדדית כדי לתמוך בשינויים הדרושים במתן שירותי בריאות הנפש ומשאבים. קבוצות צרכנים הופיעו ככוחות חזקים, קולניים ופעילים, לעתים קרובות לא מרוצים מהצורות המבוססות של טיפול וטיפול המסופק. התפתחות חשובה אחת במספר מדינות היא לערב את הצרכנים ואלה המטפלים בהם, לעתים קרובות משפחותיהם, ביצירת שירותים, בסקירת תקנים ובפיתוח מדיניות וחקיקה.

 

לאחרונה הוגשה הצעת חוק "הצעת חוק יום בריאות הנפש, התשפ"ב–2022"

על ידי חברת הכנסת לשעבר גילה גמליאל בנושא. לינק להצעת החוק ופרטיה.

 

יום בריאות הנפש העולמי נחקק כל שנה ב10.10 ובכל העולם הוא הפך ליום (למעשה שבוע) של פעילויות והעלאת מודעות משמעותית לנושא בעיות הנפש). 

קרוב למחצית האוכלוסייה סובלת בשלב מסוים בחייה מתסמונת נפשית כלשהי. הפרעות החרדה הן השכיחות ביותר, כ-28%, ואחריהן הדיכאון, כ-20%. לפי נתוני משרד הבריאות, כ-250,000 אנשים בישראל נזקקים כיום לטיפול פסיכיאטרי, ומספר רב של מטופלים נוספים נמצאים בטיפולים פסיכולוגיים שונים. מחלות הנפש אחראיות למותם של כשמונה מיליון אנשים בעולם מדי שנה.  

מומחים רלוונטיים